רשלנות רפואית – איך מתמודדים מול הנזקים הרפואיים?

תביעה על רשלנות רפואית

כל אחד מאתנו קיבל בשלב כזה או אחר בחייו טיפול רפואי לצורך אבחנה או מענה רפואי נדרש. מכיוון שעולם הרפואה עוסק בחיים של אנשים, כל מטפל רפואי מקבל על עצמו את ההכשרה המתאימה כדי לעסוק בסוג הטיפול ותו הוא מעניק. ישנם מצבים בהם מטפלים רפואיים מבצעים שגיאה, וגורמים נזק משמעותי למטופל שמרגע זה והלאה הפך את עולמו.

מהי ההגדרה של רשלנות רפואית?

אותה שגיאה רפואית ידועה גם בשם “רשלנות רפואית”, אך כדי להוכיח כי מדובר במעשה רשלנות מצד המטפל הרפואי – החוק מסתייע בשלושה יסודות לקביעת הרשלנות:

  1. יסוד הרשלנות – המעשה הרפואי שהתבצע שמוכיח כי מדובר על מעשה רשלני ולא מחושב כמו שהיה מצופה מהגורם הרפואי.
  2. יסוד הנזק – הוכחה כי נגרם נזק משמעותי לאדם, מבחינה פיזית או נפשית.
  3. יסוד הקשר הסיבתי – זהו למעשה הדבר שקושר בין מעשה הרשלנות לתוצאת הנזק, ומהווה הוכחה כי כתוצאה ממעשה הרשלנות נגרם נזק משמעותי למטופל.

סוגי נזקים רפואיים בגין רשלנות רפואית

כאמור, הנזקים הנגרמים למטופלים בגלל טיפול רשלני מצד גורמים רפואיים הינם מגוונים אך גם משמעותיים. בזמן טיפול רפואי בריאותו של האדם מונחת בידי המטפל, כך ששגיאה במתן אבחנה או טיפול מעשי יכולה להיות הרת אסון באופן בלתי הפיך.

אחד מן סוגי הנזקים הרפואיים העלולים להתרחש כלפי המטופל נוגעים למצבו הפיזי, כך לדוגמה רשלנות מצד רופא שלא אבחן כשורה את מצבו הבריאותי של אדם שהגיע לאחר תאונת דרכים – עלולה לפגוע בכושרו הגופני התקין של המטופל, ולגרום לו לנזק גופני ונכות. נכון לומר כי מצד אחד המטופל קיבל את הטיפול הראוי בזמן אשפוזו בבית החולים ואף הצלת חייו, אך יחד עם זאת כתוצאה מאבחון שגוי ורשלני הוא נותר עם לקות פיזית משמעותית.

סוג נוסף של נזק רפואי נוגע למצבו הנפשי של המטופל, כמו במקרה של אישה שעברה תהליך ניתוחי שגרתי שעבר בהצלחה – אך למעשה היא איננה הייתה מורדמת באופן ראוי במהלך כל הניתוח. במצב כזה היא הייתה ערה לכל המתרחש סביבה, כולל תחושות גופניות וכאבים במהלך הניתוח וכתוצאה מכך נגרם לה טראומה ונזק נפשי שאיננה יכולה להשתחרר ממנו.

רשלנות רפואית בהריון ולידה

תביעות רשלנות רפואית השכיחות ביותר הינן בגין מעקב היריון או תהליך לידה רשלני. במקרים אלו יכול להתבצע טיפול רפואי רשלני שיפגע הן באמא והן בעובר שבבטנה, ולכן מדובר על נזק רפואי משמעותי במיוחד כיוון שמעורבים כאן שני אנשים יחד.

על מנת להוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית, יש להיעזר בכל המסמכים הרפואיים הנוגעים למקרה. משום שחובת בתי חולים ומוסדות רפואיים לתעד כל הליך רפואי שמתבצע, אין כל בעיה להשיג את המסמכים הנדרשים להגשת התביעה. המורכבות בנושא נוגעת לעניין הוכחת המעשה הרשלני שגרם לנזק.

הגשת תביעת רשלנות רפואית בליווי משפטי

מכיוון שאין כל בעיה להוכיח כי נגרם נזק למטופל בגין טיפול רפואי רשלני, הבעיה מתחילה כאשר יש צורך להוכיח כי הטיפול הרפואי שהסב נזק התבצע כתוצאה מרשלנות ולא כחלק מהליך רפואי שגרתי.

משום כך ההמלצה הטובה ביותר היא לפנות אל עורך דין רשלנות רפואית, באמצעותו ניתן להשיג את כל ההוכחות והראיות הרפואיות הנדרשות להוכחת הרשלנות והנזק שנגרם.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *